Share “Oklahoma high school athlete signing list”

FROM STAFF REPORTS Modified: February 4, 2011 at 11:59 am •  Published: February 2, 2011
Advertisement

BASEBALL

Brian Anderson, Deer Creek (Arkansas)

Brandon Bargas, Owasso (Wichita State)*

Clayton Blackburn, Edmond Santa Fe (Oklahoma)

Archie Bradley, Broken Arrow (Oklahoma)

Matt Brauer, Jenks (Central Arkansas)

Brian Brightwell, Putnam City (Oklahoma)

Matt Brown, Stillwater (Ark.-Little Rock)

Dylan Bundy, Owasso (Texas)

Austen Colt, Owasso (Oral Roberts)*

Caleb Compton, Owasso (Emporia State)*

Conor Costello, Edmond Santa Fe (Arkansas)

Dylan Delso, Broken Arrow (Oklahoma)

Stephen Foster, Tulsa Kelley (Coffeyville)

Michael Fulmer, Deer Creek (Arkansas)

Justin Harris, Tulsa Union (Hutchinson)

Mason Hope, Broken Arrow (Oklahoma)

Bob Kraft, Heritage Hall (New Mexico State)

Jacob Kremers, Tulsa Union (Harvard)

Tyler Kruse, Broken Arrow (Seminole State)

Kirby Kunka, Verdigris (Northern-Enid)

Griff Lafitte, Jenks (Barton County)

Tyler McKinzie, Broken Arrow (Crowder)

Mak Monckton, Broken Arrow (Richland)

Cameron O'Brien, Tulsa Kelley (Louisville)

Jake O'Brien, Tulsa Kelley (Neosho)

Jordan Pendergraft, Haskell (Coffeyville)

Nick Pettus, Broken Arrow (Ark.-Little Rock)

Mark Robinette, Tulsa Union (Oklahoma State)*

Tyler Rolland, Broken Arrow (Cowley County)

Buddy Shanks, Tulsa Union (Hutchinson)

Drew Stiner, Owasso (Oklahoma State)

Kyle Vail, Moore (Wichita State)

Phillip Wilson, Owasso (Oral Roberts)

BOYS BASKETBALL

Dakota Caudill, Claremore (Northeastern State)

Obi Emegano, Edmond Memorial (Western Illinois)

Jordan Franz, Timberlake (Southwestern Oklahoma State)

Jared Jobe, Edmond Memorial (Central Oklahoma)

Tyrus McGee, Stringtown (Iowa State)*

Alex Miller, Claremore (Northeastern State)

Jacob Parker, Bixby (Stephen F. Austin)

Ryan Spangler, Bridge Creek (Gonzaga)

Dorrian Williams, Douglass (Missouri State)

Drew Wilson, Tulsa East Central (Missouri State)

Clay Wilson, Lincoln Christian (Princeton)

GIRLS BASKETBALL

Sharane Campbell, Star Spencer (Oklahoma)

Savannah Carter, Tulsa Memorial (Grambling State)

Elisabeth Daniels, OKC Knights (Oral Roberts)

Elizabeth Donohoe, Edmond North (Oklahoma State)

Emma Gade, Stillwater (Oral Roberts)

LaShawn Jones, Putnam City (Oklahoma State)

Julia Mason, Fairview (Central Arkansas)

Laura Reel, Wagoner (Arkansas State)

Delaney Scrivner, Tuttle (Oral Roberts)

LeiLoni Smith, Vian (Evansville)

Fontana Tate, Muldrow (Northeastern State)

Ally Warner, Claremore Christian (Rogers State)

Mariah Turner, Norman North (Tulsa)

Haley Weathers, Luther (Missouri Southern)

Kaylon Williams, Midwest City (Oklahoma)

Cross Country/Track and Field

Raechel Brown, Edmond Memorial (Oklahoma City)

Hannah Helker, Edmond North (Oklahoma Baptist)

Noemi Hernandez, Westmoore (Oklahoma Christian)

Natalie Iwamoto, Tulsa Union (Rogers State)

Taylor Melchert, Deer Creek (Oral Roberts)

Gabrielle Ruiz, Tulsa East Central (Cowley County)

FOOTBALL

Kenny Allen, Perkins-Tryon (Central Oklahoma)

Derrick Alexander, Tulsa Washington (Tulsa)

Kyle Aschenbrenner, Edmond North (Central Oklahoma)

Jerry Atkinson, Shawnee (Northeastern A&M)

Greg Austin, Midwest City (Southern Nazarene)

Jordan Barnes, Altus (Toledo)*

Dante Barnett, Tulsa Washington (Kansas State)

Austin Beck, Nowata (Arkansas)

Caleb Bedient, Hominy (Southern Nazarene)

Isaac Bennett, Tulsa Washington (Pittsburgh)

Hunter Bergman, Norman North (Northwestern Oklahoma State)

Chris Birch, Lincoln Christian (Northeastern A&M)

Daniel Bond, Beggs (Northeastern State)

Brooks Boyer, Broken Arrow (Southern Nazarene)

Archie Bradley, Broken Arrow (Oklahoma)**

Darius Brewer, Lawton MacArthur (Southern Nazarene)

Austin Brooks, Southmoore (Wheaton College)

Kentrell Brothers, Guthrie (Missouri)

Brayle Brown, Shawnee (Louisiana-Monroe)

Marcus Bruner, Porter (Central Oklahoma)

Cody Brunk, Oologah (Missouri Southern)

Marcus Caddell, Douglass (East Central)

Cody Cates, Westmoore (Southern Nazarene)

Aliston Cobb, Douglass (Southeast Missouri State)

Devin Campbell, Bethany (Southern Nazarene)

Steven Carpenter, Tulsa Edison (Weber State)

Landen Carson, Midwest City (Southwestern Oklahoma State)

Taylor Carter, Shawnee (Northeastern A&M)

Landon Chappell, Newcastle (Central Oklahoma)

Nick Cody, Wagoner (William Jewell)

Mike Cole, Millwood (Emporia State)

Will Conant, Edmond Memorial (Air Force)

David Cowan, Moore (South Dakota School of Mines and Technology)

Cajun Cox, Midwest City (Southwestern Oklahoma State)

Caleb Craig, Harrah (Northeastern A&M)

Cole Craig, Harrah (Northeastern A&M)

Nick Crawford, Paula Valley (Northeastern State)

Dustin Crowley, Blanchard (Southwestern Oklahoma State)*

Ashton Dandy, Tulsa East Central (Central Oklahoma)

Tyler Davidson, Jenks (Kansas State)

Daniel Davis, Norman North (Pennsylvania)

Hunter Davis, Choctaw (Kansas State)

Lee Davis, Oologah (Northeastern A&M)

Marcus Dees, Tulsa East Central (Emporia State)

Anderson Depee, Tuttle (Southern Nazarene)

Dillon Dennis, Velma-Alma (Southwestern Oklahoma State)

Mariano Dillard, Tulsa Webster (East Central)

Dylan Dismuke, Duncan (Oklahoma)

Dwight Dobbins, Carl Albert (Tulsa)

Kameron Doolittle, Edmond Memorial (Northeastern A&M)

Levonte Douglas, Ardmore (Central Oklahoma)

Jake Doyle, Yukon (Southwestern Oklahoma State)

Justin Durham, Lawton Eisenhower (Central Oklahoma)

Jordan Eagle Road, Talihina (Oklahoma)**

Gavin Edington, Norman (Fort Hays State)

Zach Elliott, Newkirk (Northwestern Oklahoma State)

Jacob Ellis, Alva (Northwestern Oklahoma State)

Brock Enmeier, Enid (Central Oklahoma)

Antonio Escobedo, Tulsa East Central (Northeastern A&M)

Jakeil Everhart, El Reno (Southern Nazarene)

Steven Ferguson, Elk City (Northwestern Oklahoma State)

Cody Feuerborn, Westmoore (Southern Nazarene)

Anthony Frazier, Carl Albert (Northeastern State)

Bryce Freeman, Del City (Northeastern A&M)

Tyler George, Altus (Southwestern Oklahoma State)

Blake Giles, Crooked Oak (Southern Nazarene)

Garrett Gladd, Sallisaw (Tulsa)

Kiandre Glasgow, Enid (Northwestern Oklahoma State)

David Glidden, Mustang (Oklahoma State)

Chazten Gonzales, Del City (TCU)

Eric Granado, Yukon (East Central)

Chris Green, Jenks (Southern Nazarene)

Isaac Green, Madill (Southern Nazarene)

Dillon Gwinn, Pawhuska (Northeastern A&M)

Chance Haley, Tulsa Union (Central Oklahoma)

Nick Hall, Broken Arrow (Tulsa)

Kyler Harris, Muskogee (Northeastern State)

Jake Henderson, Yukon (Southwestern, Kan.)

Travis Hening, Yukon (East Central)

d'Vante Henry, Southmoore (Oregon State)

Junior Hernandez, Lawton Eisenhower (Southern Nazarene)

Zach Hibbard, Lindsay (Southwestern Oklahoma State)

Cameron Hishaw, Midwest City (Washburn University)

Christian Hood, Tulsa Union (Central Oklahoma)

Kaiden Horn, Yukon (Southwestern Oklahoma State)

John-Philip Hughes, Tulsa Edison (Oklahoma)**

Derrick Hurst, Millwood (Southern Nazarene)

Kyle Hutchinson, Tahlequah (Northeastern State)

Tanner Jackson, Elgin (Southeastern Oklahoma State)

Trint Jenkins, Victory Christian (UTEP)

DeAngelo Jennings, Bixby (Northeastern A&M)

Greg Johnson, Del City (Sam Houston State)

Jabral Johnson, Lawton (Oregon State)

Quincy Johnson, Carl Albert (Hastings)

Zach Johnson, Norman (Houston)

Blake Jones, Tulsa Union (Colorado State)

Cory Jones, Jenks (Southwestern Oklahoma State)*

Sawyer Kollmorgen, Jenks (Northern Iowa)

Brad Kragthorpe, Holland Hall (Idaho State)

Patrick Krempin, Tahlequah (Northeastern State)

Ethan Ladymon, Cement (East Central)

Cory Lang, Midwest City (East Central)

Zack Langer, Jenks (Tulsa)

Jeremy Langston, Edmond Memorial (Northeastern A&M)

Gary Lee, Victory Christian (Tulsa)

Andrew Lemon, Bixby (Missouri Southern)

Dallas Lewis, Nowata (Kansas Wesleyan)

Tyler Lockett, Tulsa Washington (Kansas State)

Jake Love, Tonkawa (Kansas)

Tyler Lowe, Collinsville (Northwestern Oklahoma State)

Derrick Luetjen, Hennessey (Tulsa)

Garrett Martin, Oologah (East Central)

Trent Martin, Jenks (Tulsa)

Isaac Maselera, Glenpool (Oklahoma State

Continue reading this story on the...