Share “Big All-City boys basketball roster”

Big All-City boys basketball roster

Find out who made The Oklahoman's Big All-City boys basketball roster, including first team, second team and honorable mention.
by Scott Wright Published: April 6, 2012
Advertisement

First team

Player, School; Ht.; Pos.; Cl.; Pts.

Aaron Anderson, Edmond Santa Fe; 6-3; G; Sr.; 9.7

Matt Christiansen, Bishop McGuinness; 6-8; C; Sr.; 10.9

Carlbe Ervin, Carl Albert; 6-2; G; Jr.; 15.4

Joe Summers, Putnam City North; 6-0; G; Sr.; 14.9

James Woodard, Edmond Memorial; 6-3; G; Sr.; 14.7

Player of the Year: James Woodard, Edmond Memorial

Coach of the Year: Tondrell Durham, Bishop McGuinness

Second team

Player, School; Ht.; Pos.; Cl.; Pts.

William Brewer, Southeast; 6-5; G; Sr.; 19.7

David Bush, Putnam City; 5-10; G; Jr.; 14.7

Joe Edmonds, Bishop McGuinness; 6-5; G; Sr.; 13.4

Conner Haydon, El Reno; 6-0; G; Sr.; 16.2

Jordan Woodard, Edmond Memorial; 6-0; G; Jr.; 12.4

Honorable mention

Bishop McGuinness: Miles Newcomb, Sr. (8.0). Capitol Hill: Nicco Meadows, Jr. (16.0), Josh Thompson, Jr. (14.4). Carl Albert: Dondre Brookins, Sr. (8.6), Darrain Winston, Sr. (10.2). Choctaw: Tyler Lester, Fr. (13.0). Deer Creek: Joel Blumenthal, Jr. (8.4), Garrett Hermanski, Sr. (15.1). Del City: Brett Cannon, So. (9.8), Steffon Herd, Sr. (12.0), A.J. Holland, Sr. (13.0), Jamal Moseley, Sr. (10.0). Edmond Memorial: Terrell Savala, Sr. (12.3). Edmond North: Ed Baker, Jr. (12.0). Edmond Santa Fe: Justin Jones, Sr. (6.7), Shaquille Morris, Jr. (13.0). El Reno: Jose Bonilla, Sr. (7.9), Raymond Little, Sr. (7.6). Guthrie: Codee Gross, Sr. (10.7), Kai Callins, So. (11.5), Jerrick Warren, Jr. (10.8). Midwest City: Daryck Jones, Jr. (13.1), T.J. Noel, Sr. (11.0). Moore: Dorrian Gigger, Jr. Mustang: Zach Laurie, Sr (13.4), Levi Lum, Sr. (9.0). Noble: Leland Palmer, So. (13.2). Norman: Rico Hogan, Sr. (15.2), Connor Madole, Sr. (11.3). Norman North: Payton Prince, So. (9.1). Northwest Classen: Jamil Donovan, Sr. (16.4), Paco Jones, Sr. (15.5). Putnam City: Ronnie Boyce, Jr. (15.6), Richmarr Smith, Jr. (8.1). Putnam City North: T.J. Jones, Jr. (12.0), John Robert Simon, Jr. (8.0). Putnam City West: Omega Harris, So. (13.0), Kevin House, Sr. (12.7), Tavionne Pennon, Sr. (14.5). Shawnee: Dillion Mooreland, Sr. (15.2), Dejoun Sanders, Sr. (20.4). Southeast: Rashawn Thomas, Jr. (15.1). Southmoore: Jourdan Bean, Sr. U.S. Grant: Anthony Hartfield, Sr. (21.5). Western Heights: Tim Tullis, Sr. Westmoore: Kyle Lakin, Sr. (7.6), Beau Palmer, Sr. (9.1).

Continue reading this story on the...

by Scott Wright
Reporter
A lifelong resident of the Oklahoma City metro area, Scott Wright has been on The Oklahoman staff since 2005, covering a little bit of everything on the state's sports scene. He has been a beat writer for football and basketball at Oklahoma and...
+ show more


Trending Now


AROUND THE WEB

  1. 1
    Former OU cornerback Jamell Fleming rises from scout team to starter with Kansas City Chiefs
  2. 2
    Former Sooners DT Gerald McCoy signs 7-year, $98 million extension
  3. 3
    OSU Uni-Watch: Old-school Cowboy on the helmet for Oklahoma State vs. West Virginia
  4. 4
    Cape Times | IOL.co.za
  5. 5
    Real Madrid vs. Barcelona, 2014 El Clásico preview: Accounting for key absences
+ show more