Share “Friday, Feb. 8: High school basketball...”

Friday, Feb. 8: High school basketball scoreboard


Oklahoman Modified: February 9, 2013 at 12:15 am •  Published: February 9, 2013
Advertisement

District 1 at Texhoma

Beaver vs. Turpin

Turpin vs. Beaver (girls)

District 2 at Cheyenne

Sentinel vs. Canute

Sentinel vs. Canute (girls)

District 3 at Arapaho

Arapaho 68, Geary 45

Arapaho 54, Geary 24 (girls)

District 4 at Cherokee

Cherokee 37, Medford 22

Medford 39, Cherokee 38, OT (girls)

District 6 at Okarche

Ringwood 71, Kremlin-Hillsdale 44

Kremlin-Hillsdale 58, Ringwood 47 (girls)

District 7 at Cashion

Cashion vs. Okla. Christian Aca.

Okla. Christian Aca. vs. Cimarron (girls)

District 8 at Garber

Okeene 52, Canton 32

Okeene 46, Canton 36 (girls)

AREA II

District 1 at Hollis

Blair vs. Indiahoma

Hollis vs. Blair (girls)

District 2 at Sterling

Waurika vs. Ryan

Waurika vs. Ryan (girls)

District 3 at Verden

SW Covenant vs. Verden

SW Covenant vs. Verden (girls)

District 4 at Binger-Oney

Union City vs. Fletcher

Fletcher vs. Union City (girls)

District 5 at Chattanooga

Tipton 70, Bray-Doyle 26

Tipton 39, Bray-Doyle 38 (girls)

District 6 at Fort Cobb-Broxton

Alex 56, Maysville 17

Alex 59, Maysville 13 (girls)

District 7 at Maud

Roff vs. Maud

Maud vs. Roff (girls)

District 8 at Elmore City

Healdton vs. Fox

Fox vs. Healdton (girls)

AREA III

District 1 at Pond Creek-Hunter

Woodland 52, Barnsdall 38

Woodland 62, Barnsdall 23 (girls)

District 2 at Velma-Alma

Paoli 64, Macomb 46

Macomb 46, Paoli 27 (girls)

District 3 at New Lima

Wetumka 52, New Lima 48

Agra 50, Wetumka 26 (girls)

District 4 at Oaks

Welch vs. Oaks

Watts vs. Welch (girls)

District 5 at Drummond

Cov.-Douglas vs. Davenport

Cov.-Douglas vs. Drummond (girls)

District 6 at Glencoe

South Coffeyville 68, Olive 56

Glencoe 68, South Coffeyville 22 (girls)

District 7 at Frontier

Frontier 68, Wilson (Henryetta) 55

Wilson (Henryetta) 34, Riverfield 25 (girls)

District 8 at Stonewall

Bowlegs vs. Stonewall

Bowlegs vs. Strother (girls)

AREA IV

District 1 at Turner

Achille vs. Turner

Achille vs. Rock Creek (girls)

District 2 at Boswell

Smithville vs. Soper

Soper vs. Boswell (girls)

District 3 at Cameron

Panola vs. Cameron

Panola vs. Cameron (girls)

District 4 at Wright City

Fort Towson 58, Clayton 31

Wright City 70, Clayton 27 (girls)

District 5 at Weleetka

Webbers Falls 52, Mason 38

Weleetka 42, Webbers Falls 39 (girls)

District 6 at Dewar

Dewar 45, Indianola 38

Indianola 51, Moss 29 (girls)

District 7 at Stuart

Porum 71, Haileyville 53

Porum 56, Haileyville 33 (girls)

District 8 at Gans

Arkoma vs. Gans

Arkoma vs. Keota (girls)

Class B

AREA I

District 1 at Keyes

Boise City vs. Keyes

Felt 47, Keyes 28 (girls)

District 2 at Yarbrough

Yarbrough vs. Goodwell

Yarbrough vs. Goodwell (girls)

District 3 at Fort Supply

Fort Supply 56, Freedom 32

Fort Supply 58, Freedom 37 (girls)

District 4 at Balko

Hardesty vs. Balko

Tyrone vs. Hardesty (girls)

District 5 at Sharon-Mutual

Gage vs. Buffalo (girls)

District 7 at Dover

Dover 57, Waynoka 47

Crossings Chr. 35, Waynoka 29 (girls)

District 8 at Arnett

Corn Bible vs. Vici

Corn Bible vs. Arnett (girls)

AREA II

District 1 at Hammon

Hammon 83, Granite 34

Fargo 49, Granite 26 (girls)

District 3 at Cement

Gracemont 58, Mill Creek 43

Gracemont 44, Mill Creek 37 (girls)

District 4 at Temple

Geronimo vs. Duke

Geronimo vs. Temple (girls)

District 5 at Erick

Erick def. Eldorado

Eldorado 66, Olustee 37 (girls)

District 6 at Springer

Tupelo vs. Thackerville

Thackerville vs. Springer (girls)

District 8 at Big Pasture

Grandfield 52, Davidson 10

Davidson 42, Grandfield 38 (girls)

AREA III

District 1 at Timberlake

Oilton 58, Timberlake 40

Oilton 44, Aline-Cleo 28 (girls)

District 2 at Braggs

Bluejacket vs. Braggs

Braggs vs. Cave Springs (girls)

District 3 at Coyle

Wynona vs. Claremore Christian

Wynona vs. Claremore Chr. (girls)

District 4 at Asher

Wanette vs. Schulter

Wanette vs. Schulter (girls)

District 7 at DC-Lamont

Shidler 59, Copan 34

Copan 70, Shidler 40 (girls)

District 8 at Butner

Sasakwa vs. Carney

Butner vs. Carney (girls)

AREA IV

District 2 at Bennington

Victory Life 74, Milburn 61

Milburn 51, Bennington 50 (girls)

District 3 at Moyers

Midway vs. Wapanucka

Moyers vs. Wapanucka (girls)

District 4 at McCurtain

Bokoshe vs. Hanna

Hanna vs. McCurtain (girls)

District 5 at Stringtown

Pittsburg vs. Caney

Stringtown vs. Caney (girls)

District 6 at Kinta

Kinta 93, Graham 40

District 7 at Whitesboro

Eagletown vs. Battiest

Battiest vs. Eagletown (girls)

District 8 at Red Oak

Buffalo Valley 73, Calvin 68

Buffalo Valley 52, Calvin 38 (girls)