Share “IAPME announces annual contest winners”

IAPME announces annual contest winners

Published on NewsOK Modified: April 29, 2014 at 5:12 am •  Published: April 25, 2014
Advertisement

CHICAGO (AP) — Editors,

Here are the winners in the Illinois Associated Press Media Editors annual contest.

The following list includes all awards except the sweepstakes winners, which will be announced at the IAPME's awards luncheon June 12, during the Illinois Press Association convention in Springfield. Registration for the awards luncheon is done through the IPA's convention registration site at: http://convention.illinoispress.org/ PLEASE NOTE: This is exactly how information will appear on the awards. If you see any typos or misspellings, please send corrections via email ASAP to Susan Yount: syount@ap.org

Div. A, B, C

NEWS INNOVATOR OF THE YEAR 1st Place: Paul Saltzman, Chad Merda, Chicago Sun-Times, "The Killing of David Koschman "

Div. A

PRINT NEWSPAPER GENERAL EXCELLENCE:

1st place: Journal Star, Peoria

2nd Place: Belleville News-Democrat

3rd Place: The Rock Island Argus

Div. A

BREAKING NEWS

1st Place: Staff, Journal Star, Peoria, "Tornado Coverage"

2nd Place: Natasha Korecki, Lynn Sweet, Fran Spielman, Chicago Sun-Times, "Judgment Day for Jacksons"

3rd Place: Beth Hundsdorfer, George Pawlaczyk, The News-Democrat, Belleville, "Cook Coverage"

Div. A

FEATURE

1st Place: Stefano Esposito, Chicago Sun-Times, "Life & Limb"

2nd Place: Corina Curry, Rockford Register Star, "March on Washington"

3rd Place: Staff, Daily Herald, Arlington Heights, "Fox River Towns"

Div. A

SPORTS BREAKING NEWS

1st Place: Tim Sassone, Barry Rozner, Mike Imrem, Daily Herald, Arlington Heights, "Blackhawks Win Stanley Cup"

2nd Place: Joe Ostermeier, David Wilhelm, The News-Democrat, Belleville, "Cards-Dodgers, Game 1, NLCS"

3rd Place: Matt Daniels, The News-Gazette, Champaign, "Who Knew?"

Div. A

SPORTS FEATURE

1st Place: Adam Duvall, Journal Star, Peoria, "No. 1 in Your Heart"

2nd Place: Marcus Jackson, The News-Gazette, Champaign, "A Leap of Faith"

3rd Place: Matt Daniels, The News-Gazette, Champaign, "Hitch Route"

Div. A

ENTERPRISE STORY

1st Place: Jessica Koscielniak, Peter Holderness, Chicago Sun-Times, "The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to Rest"

2nd Place: Jeff Kolkey, Rockford Register Star, "Caught in the Crossfire"

3rd Place: Phil Luciano, Journal Star, Peoria, "60 Years a Mystery"

Div. A

ENTERPRISE SERIES

1st Place: Chris Fusco, Tony Arnold, Monifa Thomas, Chicago Sun-Times, "DCFS' Faces of Failure"

2nd Place: Brian Leaf, Rockford Register Star, "Poor Town"

3rd Place: None Selected

Div. A

BUSINESS

1st Place: Tim Novak, Chicago Sun-Times, "Burke's Law"

2nd Place: Staff, The News-Gazette, Champaign, "Affordable Care Act & Get Covered Illinois"

3rd Place: Dan Mihalopoulos, Chicago, "Clout in Session"

Div. A

ENTERTAINMENT

1st Place: Staff, Chicago Sun-Times, "Roger Ebert - 1942-2013"

2nd Place: Dann Gire, Daily Herald, Arlington Heights, "Gire Laments Loss of 'Titan,' Friend Roger Ebert"

3rd Place: Barbara Vitello, Daily Herald, Arlington Heights, "ATC's Revised 'Columbinus' as Powerful, Unsettling as Ever"

Div. A

COLUMN OR BLOG

1st Place: Shane Brown, The Argus, Rock Island

2nd Place: Mark Brown, Chicago Sun-Times

3rd Place: Phil Luciano, Journal Star, Peoria

Div. A

SPORTS COLUMN OR BLOG

1st Place: Joe Ostermeier, The News-Democrat, Belleville

2nd Place: Rick Morrissey, Chicago Sun-Times

3rd Place: Rick Telander, Chicago Sun-Times

Div. A

INVESTIGATIVE REPORTING

1st Place: Tim Novak, Chris Fusco, Chicago Sun-Times, "Tarnished Badges"

2nd Place: Beth Hundsdorfer, George Pawlaczyk, The News-Democrat, Belleville, "Scandal Leads to Chief's Suicide"

3rd Place: None Selected

Div. A

PUBLIC SERVICE

1st Place: Staff of the Rockford Register Star, State Journal-Register of Springfield, Journal Star of Peoria and Register-Mail of Galesburg, Journal Star, Peoria, "Deadbeat Illinois"

2nd Place: Jake Griffin, Daily Herald, Arlington Heights, "Suburban Watchdog"

3rd Place: Doug Finke, State Journal-Register, Springfield, "History of Neglect"

Div. A

HEADLINES

1st Place: Rich Barak, The News-Gazette, Champaign

2nd Place: Emily Heise, The Argus, Rock Island

3rd Place: Niko Dugan, The News-Gazette, Champaign

Div. A

PRINT NEWSPAPER PAGE DESIGN

1st Place: Jessica Sedgwick, Chicago Sun-Times, "Everyday & Runway"

2nd Place: James Smith, Chicago Sun-Times, "He's Back"

3rd Place: James Smith, Chicago, "Nelson Mandela 1918-2013"

Div. A

INFORMATIONAL GRAPHIC

1st Place: Max Rust, Chicago Sun-Times, "High Octane"

2nd Place: Michael Anthony Noel, Journal Star, Peoria, "Flooding Along the Illinois River"

3rd Place: Laura Emerick, Max Rust, Chicago, "Roger Ebert: A Life"

Div. A

NEWSPAPER WEBSITE

1st Place: Staff, Chicago Sun-Times, "suntimes.com"

2nd Place: Staff, Daily Herald, Arlington Heights, "dailyherald.com"

3rd Place: Joe Ostermeier, Carla Anderson, Maria Hasenstab, The News-Democrat, Belleville, "bnd.com"

Div. A

MULTIMEDIA STORYTELLING

1st Place: Jessica Koscielniak, Peter Holderness, Chicago Sun-Times, "The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to Rest"

2nd Place: Ted Schurter, Rich Saal, Chris Dettro, State Journal-Register, Springfield, "Remembering the Death of John F. Kennedy"

3rd Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, "Reflections from Illinois: March on Washington 50th Anniversary"

Div. A

SPOT NEWS PHOTO

1st Place: Zia Nizami, The News-Democrat, Belleville, "Drowning Grief"

2nd Place: Todd Mizener, The Argus, Rock Island, "Burned Out"

3rd Place: David Proeber, The Pantagraph, Bloomington, "Rescue from Hell"

Div. A

FEATURE PHOTO

1st Place: Justin L. Fowler, State Journal-Register, Springfield, "A Little Too Close"

2nd Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, "Sisters in Softball"

3rd Place: Rick West, Daily Herald, Arlington Heights, "Come on, Let's Talk"

Div. A

SPORTS ACTION PHOTO

1st Place: David Zalaznik, Journal Star, Peoria, "Redneck Fishing"

2nd Place: Ron Johnson, Journal Star, Peoria, "Senior Olympics"

3rd Place: Chet Strange, The Argus, Rock Island, "Drop Shot"

Div. A

SPORTS FEATURE PHOTO

1st Place: Zia Nizami, The News-Democrat, Belleville, "Floored"

2nd Place: Robin Scholz, The News-Gazette, Champaign, "Relief Valve"

3rd Place: Ron Johnson, Journal Star, Peoria, "Basketball Tomfoolery"

Div. A

GENERAL NEWS PHOTO

1st Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, "Showing Strength"

2nd Place: Justin L. Fowler, State Journal-Register, Springfield, "Gay Marriage is Legal"

3rd Place: Chet Strange, The Argus, Rock Island, "Mutton Busted"

Div. A

PICTORIAL PHOTO

1st Place: Steve Smedley, The Pantagraph, Bloomington, "Windmill and Ice"

2nd Place: Ron Johnson, Journal Star, Peoria, "Parkour Flip"

3rd Place: Lori Ann Cook-Neisler, The Pantagraph, Bloomington, "Moon Festival"

Div. A

PORTRAIT/PERSONALITY

1st Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, "Music to Remember"

2nd Place: Steve Nagy, The News-Democrat, Belleville, "Yard Ape"

3rd Place: Rich Saal, State Journal-Register, Springfield, "Grube's Flight"

Div. A

PHOTO ILLUSTRATION

1st Place: David Proeber, The Pantagraph, Bloomington, "Allergy Attack"

2nd Place: Todd Welvaert, The Argus, Rock Island, "Underage Drinking"

3rd Place: None Selected

Div. A

PICTURE STORY

1st Place: Jessica Kocielniak, Chicago Sun-Times, "The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to rest"

2nd Place: Photo staff, Journal Star, Peoria, "Spring Floods Soak Central Illinois"

3rd Place: Derik Holtmann, The News-Democrat, Belleville, "Atop the Stan Span"

Div. B

PRINT NEWSPAPER GENERAL EXCELLENCE

1st place: Sauk Valley Newspapers

2nd Place: The Herald-Whig, Quincy

3rd Place: Northwest Herald, Crystal Lake

Div. B

BREAKING NEWS

1st Place: Staff, The Herald-Whig, Quincy, "Newcomb 'A Total Loss'"

2nd Place: Derek Barichello, David Giuliani, Sauk Valley Newspapers, "City to Recoup $40M"

3rd Place: Staff, Southern Illinoisan, Carbondale, "Brookport Tornado"

Div. B

FEATURE

1st Place: Maggie Menderski, The Herald-Whig, Quincy, "Hayden's Homecoming"

2nd Place: Maggie Menderski, The Herald-Whig, Quincy, "An Independent Spirit"

3rd Place: Edward Husar, The Herald-Whig, Quincy, "Barbershop Duet"

Div. B

SPORTS BREAKING NEWS

1st Place: Jared Bell, News-Tribune, LaSalle, "Panthers Reach State"

2nd Place: Christopher Heimerman, Dan Woessner, Sauk Valley Newspapers, "State Basketball Coverage"

3rd Place: Matt Schuckman, The Herald-Whig, Quincy, "Queens of the Pitch"

Div. B

SPORTS FEATURE

1st Place: Brian Weidman, Sauk Valley Newspapers, "Long Way to the Top"

2nd Place: Dan Woessner, Sauk Valley Newspapers, "Ball in His Court"

3rd Place: Matt Schuckman, The Herald-Whig, Quincy, "One Shot for the Whole Season"

Div. B

ENTERPRISE STORY

1st Place: Jim Dallke, Northwest Herald, Crystal Lake, "Abused by the System"

Continue reading this story on the...