Oklahoma high school athlete signing list: Feb. 20, 2013

Here's an updated list of the Oklahoma high school athletes who have signed to play college athletics.
Compiled by Ryan Aber Published: February 20, 2013
Advertisement
;

Zac Uhles, Norman (Tulsa)

Nick Vanatta, Monkey Island/Missouri Military (NWOSU)

Brandon Wackerly, Deer Creek (NEO)

Brandon Waggoner, Jenks (UCO)

Markus Wakefield, Heritage Hall/Howard (UCO)

Kyler Walker, Carl Albert (UCO)*

Roy Walker, Tulsa Memorial (Southeast Prep)

D.J. Ward, Southmoore (OU)

Nick Ward, Southmoore (Wofford)

Jake Warehime, Del City (Emporia St.)

Dakota Warrington, Mustang (NEO)

Braden Watts, Bartlesville (NWOSU)

Jesse Webb, Frederick (NWOSU)

Zach Webb, Metro Christian (Tulsa)

Jay Werner, Poteau (NSU)

A.J. West, Yukon (Emporia St.)

Brian West, Muldrow (NSU)

Jhames West, Westmoore (ECU)

Devin White, Putnam City (NEO)

Kenon White, Tipton (NWOSU)

Nigel White, Tulsa Central (Langston)*

Anthony Wilkinson, Lincoln Christian (Army)

Aaron Williams, Lawton Eisenhower (UCO)

Anthony Williams, Douglass (NEO)

Darian Williams, Stillwater (NEO)

Riley Wilson, Davis (NWOSU)

Gage Wimer, Blanchard (OBU)

Dajuan Wojciechowski, Lawton (NEO)

Brad Wolf, Tecumseh (NEO)

Diquon Woodhouse, Altus (Navy)

Justin Woody, Northeast/NWOSU (Friends)

Zak Woolman, Adair (NEO)

Kelly Wortham, Yukon (Pittsburg St.)

Cam Wrenn, Broken Arrow (NEO)

Jermaine Wright, Tulsa Washington (NEO)

Chavez Wyatt, Douglass (NSU)

Mason Yelton, Bixby (Southwest Baptist)

Ryne Yost, Lawton (Sam Houston St.)

Deontre Youngblood, Tulsa East Central (Pittsburg St.)

Curtes Zachary, Lawton (NWOSU)

Lorenzo Zuniga, Douglass (Langston)

Baseball

Keach Ballard, Durant/Murray State (OU)

Zach Ballengee, Carl Albert (Southwestern Chr.)

Blake Battenfield, Verdigris (OSU)

Jake Bersche, Skiatook (Friends)

Austin Billiot, Mustang (NOC-Enid)

Peyton Blass, Deer Creek (Neosho)

Jacob Boggess, Piedmont (Seminole St.)

Jordan Booth, Red Oak/Eastern Oklahoma (NSU)

Tyler Bowden, Muskogee (Southern Arkansas)

Garrett Crain, Edmond Santa Fe/Rose State (TCU)

Trey Cobb, Broken Arrow (OSU)

Bryce Davenport, Jay (NSU)

Jonathan Denney, Yukon (Arkansas)

Logan Downing, Vinita (Arkansas-Fort Smith)

Connor Drake, Metro Christian (Northeast Texas)

Landon Eason, Yukon (Rose St.)

Dalen Edgar, Piedmont (Redlands)

Tre Edwards, Southmoore (Arkansas)

Palmer Ferris, Piedmont (Redlands)

Garrett Fisher, Tuttle (Stephen F. Austin)

Garrett Foster, Plainview (OCU)

Tucker Fox, Deer Creek (Neosho)

DJ Gasso, Norman North (Weatherford)

Chris Gibbons, Mustang (Butler CC)

Spenser Gill, Tulsa Washington (OCU)

Brandon Guest, Skiatook (Friends)

Ty Gunter, Coweta (NEO)

Michael Hall, Punam City North (Rose St.)

Jordan Harris, Tulsa Union (Eastern Oklahoma)

Josh Hassell, Tulsa Kelley (Holy Cross)

Thomas Hatch, Jenks (OSU)

Hunter Heath, Bethel (Seminole St.)

Ryan Helsley, Sequoyah-Tahlequah (NSU)

Bryant Hodge, CHA (OU)

Zack Howry, Capitol Hill (Southwestern Chr.)

Zach Jackson, Berryhill (Arkansas)

Luke Jones, Norman North (Weatherford)

Cameron Knight, Westmoore (Butler CC)

Kyle Knight, Caney Valley (Eastern Oklahoma)

Peyton Laing, Owasso (Fort Scott)

Grant Maxey, Jenks (Central Arkansas)

Zach McAnally, Skiatook (Friends)

Blake McCarty, Owasso (Evangel)

Trey Michalczewski, Jenks (OU)

Austin O'Brien, Owasso (Fort Scott)

Preston Olmstead, Owasso (Eastern Oklahoma)

Tim Perkins, Shawnee (UCO)

Andrew Rosa, Owasso (OSU)

Gibson Russ, Grove (Butler CC)

Matthew Salamon, Owasso (Coffeyville)

Tyler Sherwood, Collinsville (Oklahoma Wesleyan)

Caleb Simpson, Norman North/Seminole St. (OU)

Clint Smith, Collinsville (Oklahoma Wesleyan)

Tyler Spoon, Calumet (Oklahoma Wesleyan)

Kyle Stephens, Edmond North (OU)

Cory Stiefel, Jay (NEO)

Kyler Stout, Tulsa Union (Seminole St.)

Clayton Stroup, Navajo (Dodge City)

James Teague, Bartlesville (Arkansas)

Teigen Tieperman, Owasso (Eastern Oklahoma)

Karter Woodruff, Sequoyah-Tahlequah (NSU)

Cody Ziegler, Broken Arrow (Rogers St.)

Boys basketball

Thomas Bacon, Kiefer (Tabor)

Stephen Clark, Douglass (OSU)

Jakob Hartsock, Bartlesville (BYU)

Jordan Hill, Fort Gibson (OBU)

John Moon, Crescent (Oklahoma Christian)

Shaquille Morris, Edmond Memorial (Wichita St.)

Zach Norris, Coweta (Oklahoma Christian)

Juwan Parker, Tulsa Washington (Georgia)

Jordan Woodard, Edmond Memorial (OU)

Girls basketball

Marley Anderson, Snyder (UCO)

Lakota Beatty, Anadarko (OSU)

Gioya Carter, Carl Albert (OU)

I'mani Davis, Tulsa Union (Tennessee St.)

Christina Devers, Bixby (Central Arkansas)

Jordan Gorham, Perkins-Tryon (Oklahoma Christian)

Maclayn Massey, CHA (Mid-American Christian)

Correy Moyer, Verdigris (Texas St.)

Sarah Parker, Piedmont (NWOSU)

Stevi Parker, Bixby (Tulsa)

Bria Pitts, Tulsa East Central (Arkansas)

Liesl Spoerl, Cascia Hall (Tulsa)

Kayla Tucker, Southmoore (Alabama St.)

Jessica Washington, Jenks (North Carolina)

Alexus Wilson, Muskogee (ORU)

Paige Wilson, Bartlesville (Drury)

Micaela Yu, Shawnee (NWOSU)

Golf

Jordyn Altenburg, Edmond North (Rockhurst)

Eli Armstrong, Edmond North (UCO)

Raegan Barnes, Choctaw (OCU)

Kailey Campbell, Oktaha (OCU)

Spencer Colson, Tulsa Union (Oklahoma Wesleyan)

Trae Fairchild, Ketchum (Arkansas-Fort Smith)

Caroline Goodin, Deer Creek (OCU)

Taylor Greteman, Moore (St. Gregory's)

Cameron Hamilton, Broken Arrow (Murray St.)

Cassidy Herbster, Southmoore (SNU)

Brendon Jelley, Jenks (OSU)

Taylor Lansford, Tulsa Union (Missouri Southern)

Nadia Majidi, Tulsa Union (Tulsa)

Gavin Mastell, Heritage Hall (UCO)

Max McGreevy, Edmond Santa Fe (OU)

Garrison Mendoza, Clinton (OCU)

Anna Mikish, Choctaw (OCU)

Michaela Osborne, Lawton MacArthur (SNU)

Brady Richardson, Tulsa Union (Drake)

Wyatt Robson, Ada (OCU)

Allison Sell, Edmond North (Oklahoma Christian)

Preston Walker, Tulsa Union (Oklahoma Wesleyan)

Allyson Wilcox, Duncan (UCO)

Tate Williamson, Broken Arrow (NSU)

Katie-Lee Wilson, Rejoice Christian (OCU)

Rowing

Victoria Richter, Cascia Hall (Tulsa)

Soccer

Elizabeth Adams, Jenks (Houston Baptist)

Alyssa Bagley, Owasso (SWOSU)

Kenzi Bice, Southmoore (OBU)

Mallory Bourgeois, Jenks (ORU)

Ashton Bray, Norman North (Central Arkansas)

Sophia Brazil, Deer Creek (Oklahoma Christian)

Kristen Cardano, Jenks (Florida)

Amy Carroll, Tulsa NOAH (ORU)

Darienne Chapman, Tulsa Kelley (Tulsa)

Garrett Chapman, Broken Arrow (Southwestern Chr.)

Cassidy Chappell, Owasso (Iowa St.)

Chablee Connor-Sanders, Stillwater (ORU)

Kaily Cox, Jenks/DePaul (ORU)

Courtney Dike, Edmond North (OSU)

Madison Dobbs, Westmoore (NSU)

Lauren Dobratz, Jenks (OBU)

Kenna Dyess, Broken Arrow (UCO)

Miklynne Easley, Glenpool (Friends)

Kevin Finnegan, Tulsa Kelley (SWOSU)

Austin Ford, Fort Gibson (ORU)

Matthew Giudice II, Edmond Santa Fe (Hastings)

Alyssa Glitzke, Southmoore (SNU)

Jackson Gray, Bishop McGuinness (Central Arkansas)

Dakota Hardman, Tulsa Washington (Southwestern Chr.)

Bailey Haydock, Tulsa Kelley (Michigan)

Evan Helker, Edmond Memorial (Oklahoma Christian)

Kelsi Holcomb, Bethany (SNU)

Adam Holt, Tulsa Union (John Brown)

Tyler Hughes, Tulsa Union (Neosho)

Breeana Jewell, Harrah (ECU)

Liz Keester, Jenks (Texas A&M)

Kaitlyn Keith, Lincoln Christian (Central Arkansas)

Claire Kelley, Tulsa Kelley (Arkansas)

Krissi Killion, Broken Arrow (OSU)

Trent Laffoon, Norman North (ORU)

Kaela Little, Tulsa Kelley (Notre Dame)

Claire Maris, Tulsa Union (Tulsa)

Kenady Maynard, Moore (Mid-America Christian)

Curtis McCrae, Norman North (Central Arkansas)

Ashley McDaniel, Tulsa Union (UCO)

Erin McIntosh, Tulsa Kelley (Wisconsin-Whitewater)

Austin Place, Edmond Santa Fe (Buffalo)

Michaela Power, Bixby (Mid-America Christian)

Shiloh Price, Broken Arrow (OU)

Cindy Ramos, Moore (SWOSU)

Jeremy Rector, Broken Arrow (Harding)

Lisa Robinson, Edmond Memorial (OU)

Rainer Ross, Jenks (Drury)

Madison Saliba, Broken Arrow (OU)

Avery Sanderson, Edmond North (SNU)

Tyler Secrest, Jenks (NSU)

Katie Sprouse, Tulsa Kelley (Clemson)

Paige Talley, Owasso (NSU)

Daniel Taylor, Norman North (Southwestern Chr.)

Troy Tippeconnic, Edmond Memorial (Oklahoma Christian)

Kayla Turner, Sand Springs (UCO)

Nicole Voss, Bishop McGuinness (UCO)

Lauren Wagner, Broken Arrow (NSU)

Ally Webb, Tulsa Union (NSU)

Kirstie Wilburn, Tulsa Kelley (ORU)

Riley Wilkins, Jenks (St. Gregory's)

Softball

Kelby Alexander, Drumright (Northern-Tonkawa)

Allie Alvstad, Bixby (Missouri Southern)

Constance Baker, Lincoln Christian (Central Christian)

Kori Barrios, Hammon (Northern-Enid)

Madison Boyd, Chelsea (NSU)

Braeden Bradshaw, Southmoore (Seminole St.)

Brianna Branch, Putnam City (Mid-America Christian)

Brittnee Brooks, Lincoln Christian (Coffeyville)

Taryn Callender, Plainview (Mid-America Christian)

Raven Campos, Adair (NEO)

Adrianna Canard, Jenks (Rose St.)

Shawna Cary, Owasso (Arkansas-Monticello)

Kaleena Castor, Enid (Northern-Enid)

Jordan Chism, Piedmont (Oklahoma Christian)

Raeven Clark, Westmoore (OBU)

Shea Coats, Tuttle (Oklahoma Christian)

Hunter Colburn, Tulsa Union (Bacone)

Theresa Collins, Broken Arrow (Crowder)

Kendra Coleman, Red Oak (Northern-Enid)

Anna Crawford, Adair (Neosho)

Niki Davidson, CCS (Oklahoma Christian)

Jordan Dixon, Edmond North (Marshall)

Danielle Dockrey, Dale (Northern-Enid)

Taylor Dodson, Grove (Kansas)

Katelyn Dollard, Norman North (Southwestern Chr.)

Cheyanne Downing, Sperry (Coffeyville)

Emily Eagleton, Stilwell (Bacone)

Ashton Earnhardt, Rejoice Christian (Buffalo)

Taylor Eaves, Panama (Northern-Enid)

Peyton Edwards, Coweta (NEO)

Madi Ellis, Yukon (OSU)

Maddy Ellis, Yukon (Arkansas Tech)

McKenna Eubank, Purcell (USAO)

Lauren Flanery, Henryetta (NSU)

Andee Frazier, Little Axe (Missouri-Kansas City)

Taylor Fritz, Cache (Northern-Tonkawa)

Kylie Gaither, Moore (Southwestern Chr.)

Elena Gambill, Broken Arrow (Missouri St.)

Taylor Gammon, Broken Arrow (Rose St.)

Paige Gann, Muskogee (NSU)

Tianna Gutierrez, Moore (Bacone)

Torey Hamilton, Cache (Verden)

Danielle Hammons, Fort Cobb-Broxton (Northern-Enid)

Kayla Haney, Leedey (Cowley)

Conner Harmon, Turner (SEOSU)

Sydney Harrell, Leedey (Northern-Enid)

Carlee Henderson, Latta (Mid-America Christian)

Macklin Hitz, Jenks (Wichita St.)

Audri Hooks, Bristow (Northern-Enid)

Nikki Horton, Cache (Rose St.)

Rachel House, Mustang (Mid-America Christian)

Tymber Howard, Washington (Mid-America Christian)

Jacey Huckeby, Byng (Northern-Enid)

Taylor Kelley, Noble (Seminole St.)

Bailey King, Morris (Northern-Enid)

Kassidy Kingsley, Putnam North (Creighton)

Jazmine Koerner, Purcell (Southwestern Chr.)

Tate Landmark, Cache (USAO)

Savannah Leckie, Piedmont (Northern-Enid)

Sammy Jo Leisenger, Little Axe (OBU)

Summer Leitka, Norman (Northern-Enid)

Alexis Lewis, Lone Grove (Northern-Enid)

Hannah Linsey, El Reno (St. Gregory's)

Lindsey Little, Edmond Memorial (UCO)

Madisyn Long, Carl Albert (OSU)

Tyler Lucas, Bethany (OU)

Alex Luce, Tuttle (OBU)

Paige Luellen, Jenks (Wichita St.)

Hannah Lynch, Moore (Hendrix)

Ryan Martin, Beggs (NSU)

Breezy McComas, Edmond Santa Fe (Cameron)

Reagan McDoulett, Little Axe (St. Gregory's)

Blayke McKissic, Broken Arrow (Texas Southern)

Kierra Miles, Mustang (Texas Tech)

Nicole Nease, Owasso (Pittsburg St.)

Emma Nelson, Piedmont (Oklahoma Baptist)

Dani Nissen, Putnam North (St. Gregory's)

Kylie Palmer, Piedmont (St. Gregory's)

Tia Parker, Lexington (Neosho)

Kayla Patterson, Tulsa Union (NEO)

Mariah Peace, Westmoore (Arkansas Tech)

Taylor Perdue, Sand Springs (Connors St.)

Macey Perkins, Leedey (Northern-Enid)

Ashley Rankin, Sand Springs (Coffeyville)

Sam Reiss, Broken Arrow (Butler CC)

Alex Rhodes, Sallisaw (North Texas)

Justice Roberts, Locust Grove (Neosho)

Taylor Rodgers, Bartlesville (South Alabama)

Jill Roye, Red Oak (Tulsa)

Erin Sanders, Westmoore (Seminole St.)

Randye Sharp, Oologah (NSU)

Lacey Shipp, Perkins-Tryon (Northern-Enid)

Selika Shives, Binger-Oney (Northern-Enid)

Shyanna Sigman, Tecumseh (Northern-Enid)

Samantha Smith, Collinsville (SNU)

Shelbie Smith, Edmond Memorial (North Texas)

Haley Squier, Edmond Memorial (Oklahoma Christian)

Sammi Stacy, Maud (Coffeyville)

Myranda Stewart, Owasso (Missouri Southern)

Hannah Stirton, Owasso (Central Arkansas)

Joslynn Swan, Kellyville (Northern-Enid)

Abby Taliaferro, Edmond North (Oklahoma Christian)

Kaylin Taylor, Purcell (USAO)

Taylor Todd, Kellyville (Northern-Enid)

Ashleigh Tramel, Grove (UCO)

Jenna Tressell, Leedey (Cowley)

Brianna Trujillo, Tulsa Union (NSU)

Holly Turner, Lincoln Christian (Coffeyville)

Madison Vaughan, Coweta (NEO)

Jessi Venables, Muskogee (NSU)

Jessica Walker, Grove (Jacksonville)

Peyton Walker, Hammon (OSU)

Amanda Ward, Broken Arrow (Southwestern Chr.)

Morgan Wardlow, Norman North (Seminole St.)

Breana Warner, Byng (Northern-Enid)

Dani Warren, Cache (USAO)

Jazmine White, Moore (Northern-Enid)

Whitney Whitehorn, Owasso (OSU)

Paige Williams, Noble (Ottawa)

Lari Willis, Maud (Seminole St.)

Swimming

Alex Ballard, Moore (Florida Southern)

Chase Davis, Tulsa Union (Missouri S&T)

Hailey Jensen, Jenks (Butler)

Colton Krause, Bartlesville (Missouri S&T)

Naresh Naik, Edmond Memorial (Missouri St.)

Tennis

Olivia Charvat, Metro Christian (OBU)

Piper Huey, Jenks (Harding)

Ann Pepper, Edmond North (OU)

Nate Roper, Edmond North (OSU)

Lauryn Sullins, Perry (Cowley)

J.T. Tasker, Metro Christian (Arkansas)

Track and field/Cross country

Kellie Burnett, Mount St. Mary (St. Mary)

Cheyenne Choate, Hennessey (East Central)

Bailey Collier, Bixby (SWOSU)

Darby Crynes, Heritage Hall (Wichita St.)

Taylor Flemming, Bethany (Trevecca Nazarene)

Noah Gade, Stillwater (OSU)

Matthew Giudice II, Edmond Santa Fe (Hastings)

Emily Helms, Mustang (OSU)

Abby Hoover, Sapulpa (ORU)

Caitlyn Jesse, Konawa (OBU)

Laura Kunz, Lincoln Christian (Sioux Falls)

Abby Mayfield, Bridge Creek (OBU)

Samantha Neal, Mustang (NWOSU)

Sam Stephen, Tulsa Kelley (Pittsburg St.)

Kayla Whitekiller, Purcell (Southeastern Louisiana)

Volleyball

Grace Balcerak, Tulsa Kelley (Maryville)

Allison Barr, Edmond North (UCO)

Courtney Bowie, Bethany (SNU)

Kellie Burnett, Mount St. Mary (St. Mary)

Katelyn Cast, Broken Arrow (NEO)

Matti-Lyn Corbet, Broken Arrow (NEO)

Kristen Macy, Edmond Memorial (OCU)

McKenna Qualls, Edmond Memorial (ORU)

Lindsey Roy, Edmond Memorial (Southwest Baptist)

Wrestling

Jayson Bailey, Noble (OCU)

Sean Carson, Altus (OCU)

Brent Davis, Plainview (OCU)

Davey Dolan, Berryhill (OSU)

Eli Hale, Miami (OSU)

Finn Higgins, Heritage Hall (Wyoming)

Derek Sivertsen, Moore (OCU)

*Will walk on

Know of a player who signed that isn't on this list? Email the information to Ryan Aber at raber@opubco.com.