Oklahoma high school sports signing list: Feb. 8, 2014

Know of a player who signed a letter of intent but isn't on this list? Email the information to Scott Wright at swright@opubco.com.
Oklahoman Modified: February 8, 2014 at 4:25 pm •  Published: February 8, 2014

BASEBALL

Hunter Aguirre, Westmoore (Cowley County)

Jordan Boyer, Deer Creek (Wichita State)

Jenner Brown, Bethany (SNU)

Caleb Caldwell, Edmond North (Tabor)

Brian Canfield, Bishop McGuinness (Newman)

Patton Collie, Deer Creek (Colorado School of Mines)

Austin Cranford, Norman North (Connors State)

Garrett Degelos, Southmoore (Coffeyville)

Jake Dyer, Westmoore (Ft. Scott CC)

Caleb Eldridge, Deer Creek (OSU)

Josh Garbrecht, Edmond North (Redlands)

Aaron Garner, Edmond North (Oklahoma Wesleyan)

Colton Huggard, Southmoore (Connors St.)

Ty Jackson, Southmoore (Midland)

Bradley Kinsey, Norman North (Wichita State)

Gavin LaValley, Carl Albert (OU)

Joe Lytle, Yukon (OCU)

Mitch Malherbe, Bishop McGuinness (Barton CC)

Conner Mangham, Pocola (Connors St.)

Justin McGregor, Carl Albert (Cowley County)

Joe Nostrand, Norman North (Frank Phillips)

Blake Owen, Blanchard (Arkansas Tech)

Paul Reed, Norman (Pomona College)

Luke Reynolds, Edmond North (Butler County)

Reed Roberts, Guthrie (Harding)

Dalton Tillison, Dale (Seminole St.)

Quin Walbergh, Edmond Santa Fe (OU)

Reid Wall, Byng (OSU)

Cameron Warren, Carl Albert (OU)

Hunter Wilson, Spiro (Stephen F. Austin)

BOYS BASKETBALL

Chauncey Collins, OKC Storm (TCU)

Stephen Edwards, Putnam City West (Santa Clara)

Omega Harris, Putnam City West (UTEP)

Collin Jennings, Harrah (UMKC)

Jace Kerr, Forgan (UCO)

Mitch Solomon, Bixby (OSU)

GIRLS BASKETBALL

Jasauen Beard, Midwest City (Oral Roberts)

Kaely Bond, Mount St. Mary (American)

Katy Custer, Dickson (OBU)

Jordan Gilbert, Carl Albert (Oral Roberts)

Miranda Griffin, Ketchum (NSU)

Tamara Lee, Edmond Santa Fe (Denver)

Jayden Oliver, Putnam City (Oral Roberts)

Chandler Roof, Weatherford (UMKC)

Erika Wakefield, Heritage Hall (Tulsa)

LaNesia Williams, Northeast (OU)

CROSS COUNTRY/TRACK

Karlie Hamman, Edmond Santa Fe (William Jewell)

Emily Hart, Edmond Santa Fe (OBU)

Erin Hart, Edmond Santa Fe (OBU)

Grey Howard, Edmond Memorial (Tulsa)

Ainsley Ibison, Broken Arrow (OC)

Abbey Mace, Norman North (OU)

Kambre Major, Millwood (Missouri Baptist)

Katherine Muegge, Deer Creek-Lamont (OBU)

Kevin Roddy, Duncan (Virginia)

Stephen Snider, Edmond Santa Fe (William Jewell)

Belle Wallace, Norman North (OU)

Michaela Werner, Grove (OCU)

FOOTBALL

Jalen Adams, Southmoore (North Texas)

Gyasi Akem, Broken Arrow (OSU)

Ashton Antwine, Edmond Memorial (NEO)

John Ashcraft, Southmoore (NEO)

Fre'Darian Ashley, Northwest Classen (NEO)

Keaton Baggs, Broken Arrow (La.-Monroe)

Nick Basquine, Norman North (OU)*

Trenton Ball, Carl Albert (Emporia St.)

Cameron Batson, Millwood (Texas Tech)

Ty-Chris Beasley, Muskogee (NWOSU)

Kevin Bell, Lawton (NSU)

Tyler Bess, Hollis (Langston)

Tre Betts, Sand Springs (Missouri St.)

Tyrone Beverly, Lawton Eisenhower (Langston)

Trevor Blassingame, Guthrie (UCO)

Dominic Blue, Muldrow (SWOSU)

Samuel Bond, Madill, (UCO)

Cameron Booty, Jenks (NEO)

Tyler Bowling, Yukon (Tulsa)

Rashaad Boyd, Putnam City West (Langston)

Jordan Brailford, Tulsa Washington (OSU)

D'Angelo Brewer, Tulsa Central (Tulsa)

Anthony Bryant, Southeast (SNU)

Trey Buckner, Kingfisher (OBU)

Madison Bunch, Roland (SNU)

Thor Burnside, Oologah (NEO)

Darrius Burris, Piedmont (NEO)

Tristan Butcher, Coweta (UCO)

Beau Butler, Midwest City (Wesleyan University)

Kai Callins, Guthrie (Emporia St.)

Mason Camp, Enid (Baker)

Patrick Cantrell, Beggs (NWOSU)

Cody Carnes, Alex (NWOSU)

Nigel Carter, Tulsa McLain (Tulsa)

Zac Cater, Durant (NEO)*

D.C. Chance, Commerce (NEO)

Adim Chukwurah, Norman North (UCO)

Montana Clark, Tuttle (NEO)

Sam Clemens, Enid (Baker)

Emmanuel Cole, Millwood (OBU)

Drew Cook, Casady (Emporia St.)

David Cornwell, Norman North (Alabama)

John Custar, Sharon-Mutual (OBU)

Jalan Daniels, Blanchard (NEO)

R.J. Dantzler, Southmoore (Panhandle St.)

Cole Darnell, Edmond Memorial/OSU (OBU)

Ronnie Davis, Midwest City/NEO (Kansas)

Matt Day, Westmoore (ECU)

Jakcob Dean, Norman (Arkansas Tech)

Mike'Quan Deane, Tulsa Memorial (NEO)

Robbie Decker, Elk City (Henderson St.)

Quincy Dotson, Millwood (NSU)

Andre Dowuona-Hammond, Yukon (OSU)*

Malik Earl, Edmond Santa Fe (Missouri St.)

Frankie Edwards, Mustang (OBU)

Lawrence Evitt, Wagoner (UCO)

Josh Farley, Norman (NSU)

Michael Farmer, Edmond Santa Fe (NEO)

T.J. Filer, Chickasha (NEO)

Hadyn Ford, Wagoner (UCO)

Cooper Free, Sharon-Mutual (SWOSU)

Trayvon Gamble, Edmond Memorial (Langston)

Max Gillett, Norman (William and Mary)*

Matt Giroux, Yukon (Tabor)

Janari Glover, Millwood (Western Illinois)

Diesen Gorham, Perkins (Emporia St.)

Karson Green, Madill (NEO)

Jessie Gregory, Tuttle (NEO)

Anthony Grimes, Norman (Hastings)

Aaron Guess, Prague (NWOSU)

Blake Gunn, Casady (Pomona College)

Noah Hammons, Westmoore (UCO)

Cameron Hanan, Plainview (ECU)

Justice Hansen, Edmond Santa Fe (OU)

Dylan Harding, Jenks (OSU)

Kieron Hardrick, Westmoore (SEOSU)

Cade Harkins, McAlester (SNU)

Bryan Hartfield, Midwest City (NEO)

Tre Harvey, Catoosa (ECU)

Hunter Hasen, Barnsdall (Langston)

Dakota Haynes, Southmoore (Doane)

Riley Hess, Alva (NWOSU)

Tristan Hill, Mustang (Georgia Southern)

Daavon Hilley, Tulsa East Central (Langston)

Stephen Hocker, Enid (Emporia St.)

Matt Hockett, Norman (OSU)*

Eli Hooks, Deer Creek (UCO)

Ty Hooper, Alva (NWOSU)

Jordan Huff, Midwest City (Southwestern, Kan.)

Armando Ibarra, Tulsa Washington (Langston)

Dallas Jackson, Meeker (NWOSU)

Mack Jensen, Casady (OBU)

Tazden Jevons, Dibble (NSU)

Laquan Johnson, Del City (Langston)

Louden Johnson, Wayne (ECU)

Trey Johnson, Hugo (NEO)

Corben Jones, Yukon/Emporia St. (SWOSU)

Brandon Jones, Midwest City (NSU)

Johnny Jones, Douglass (UCO)

Miles Jones, Edmond North (Briarcliff)

Quinzell Jones, Edmond Santa Fe (NEO)*

Wyatt Jones, Sulphur (ECU)

Robert Jordan, Yukon (Tabor)

Taber Jordan, Plainview (OBU)

Blake Kalman, Bethany (UCO)

Micah Kee, Woodward (NWOSU)

Ryland Ketchum, Alex (NWOSU)

Coleman Key, Broken Arrow (Colorado State)

Cory Keyes, Southmoore (Missouri Southern)

Connor Kinsey, Midwest City (Southwestern, Kan.)

Chris Klick, Cherokee (SWOSU)

JaVone Knox, Putnam City (SNU)

Larry Lambeth, Millwood (Panhandle St.)

Camron Large, Ada (ECU)

Grant Lee, Clinton (NWOSU)

Andrew Lesnick, Ponca City (NWOSU)

Wiley Lester, Putnam City (NEO)

Alex Lewis, Broken Arrow (OBU)

Billy Lewis, Durant (NEO)*

Jacob Lewis, Bishop McGuinness (Princeton)