Oklahoma preps swimming: Boys All-City team

Oklahoman Published: April 15, 2009
Advertisement
;
Logan Testi, Deer Creek
→Event: 200 Freestyle

→Class: Junior

→State finish: Placed second in Class 5A in event, time would have placed fourth in 6A. Placed second in 100 backstroke.

→The story: What Deer Creek lacks in depth, it makes up for in quality with swimmers like Testi. Antlers placed eighth in 5A team race.

Daniel Enge, Edmond Memorial
→Event: 200 IM

→Class: Senior

→State finish: Placed second in 6A in event, placed fifth in 100 butterfly, part of second-place 200 and 400 freestyle relay teams.

→The story: Didn’t let the team fall apart after the transfer of Danny Hatfield. Solid career will continue at Eastern Illinois.

Isaac McKnight, Chickasha
→Event: 50 Freestyle

→Class: Sophomore

→State finish: Won this event in 5A, time would have placed third in 6A. Won 100 free and time would have placed second in 6A.

→The story: No sophomore slump for McKnight, who continues to put Chickasha swimming on the map.

Narayan Naik, Heritage Hall
→Event: 100 Butterfly

→Class: Junior

→State finish: Won this event in 5A, time would have placed third in 6A.



All-City boys rosters
First team

200 Freestyle: Logan Testi, Jr., Deer Creek

200 Individual Medley: Daniel Enge, Sr., Edmond Memorial

50 Freestyle: Isaac McKnight, So., Chickasha

100 Butterfly: Narayan Naik, Jr., Heritage Hall

100 Freestyle: Ian McKenzie, Sr., Norman North

500 Freestyle: Typ Whinnery, Jr., Deer Creek

100 Backstroke: Bruno Lipiani, Sr., Norman

100 Breaststroke: Dakota Wheeler, Jr., Westmoore

Swimmer of the Year: Dakota Wheeler, Westmoore

Coach of the Year: Steve Riggs, Edmond

Second team

200 Freestyle: Phil Matt, Sr., Edmond Memorial

200 Individual Medley: Wilson Wei, So., Norman North

50 Freestyle: Turner Petersen, Sr., Heritage Hall

100 Butterfly: Jack Hardwick, Sr., Norman

100 Freestyle: Paul Le, So., Southmoore

500 Freestyle: Dylan Anderson, Fr., Edmond North

100 Backstroke: Ryan Adams, So., Edmond North

100 Breaststroke: Nick Welch, Jr., Edmond Memorial

Honorable mention

Edmond Memorial: Augie Peterson, Sr.; Edmond North: Sean Simpson, Fr., John Alba, Jr., Zane Gray, So.; Harrah: Matt Reaves, So., Parker Manek, Sr.; Heritage Hall: Matt Veneklasen, So.; Harding Charter Prep: Mitchell Selby, Jr.; Moore: Dalton Myers, Jr.; Norman: Nathan Sheely, So., Bradley Quy, Fr.; Norman North: Dan Houck, Jr.

Selections by

Robert Przybylo

Trending Now


AROUND THE WEB

  1. 1
    Angels won't cap former OU pitcher Garrett Richards' innings
  2. 2
    McDonald's Allegedly Fires Mom Whose Daughter Played Outside While She Worked
  3. 3
    Verizon: We track you, you get free stuff
  4. 4
    Is this Apple's new iWatch?
  5. 5
    Survey: Users unhappy with Facebook
+ show more