Oklahoma students are named National Merit semifinalists

More than 200 Oklahoma students have been named semifinalists for the National Merit Scholarship program.
BY CARRIE COPPERNOLL ccoppernoll@oupbco.com Published: September 22, 2012
Advertisement
;

Muskogee High School: Dylan Oney

Mustang

Mustang High School: Dae-Kun Heo

Norman

Homeschool: Gabriela Fisher, Oree Wyatt

Norman High School: Manon Fisher, Emily Frech, Daniel Goree, Jeffrey Terry

Norman North High School: Jackson Monroe, Amrith Ramkumar, Alexander Zhu

Oklahoma City

Casady School: Survaish Khastgir, Eliza Robertson, Claire Vick

Classen School for Advanced Studies: Sarah Blair, Naomi Fox, Jared Ontko, Neha Pullela

Heritage Hall: Alyssa Bayless, Ryan Hagood, Ashley Mandanas, Samuel Newville, Bailey Surtees, Carson Yates

Bishop McGuinness High School: Kevin Gaffney, Kathryn Kearns, James LaPorte, Sabrina Waugh

Oklahoma School of Science and Mathematics: Thomas Adams, Austin Budd, Ki-Jana Carter, Eric Chou, Adrienne Coyle, Pratika Goparaju, Weckiai Grandbergs-Duncan, Christopher Jeng, Cheeho Kim, Connor Sell, Alexandra Smith, Emily Smith, Qiyuan Sun, Breanna Williams, Jimmy Wu, Nafis Zaman

Putnam City North High School: Magen Eissenstat, Tyler Watson

Oologah

Oologah High School: Luke Stringer

Owasso

Owasso High School: David Bruner, Courtney Mantle, Donovan Miller, Brian Neldon

Sapulpa

Homeschool: Christopher Parker

Seminole

Seminole High School: Brandon Mills

Shawnee

Shawnee High School: Annica Houston

Stillwater

Stillwater High School: Taylor Brown, Noah Gade, Nikhil Kamath

Homeschool: Bridget Carroll

Tahlequah

Tahlequah High School: Pamela McKee, Kailey Perry

Tulsa

Cascia Hall Preparatory School: Samuel Austin, James Butler, Karl Fetsch, Mary Grier, Tara Grigson, Natalie Hills, Timothy Loposer, Walker McKinney, Damon Meadows, Jessica Nichols, Ryan Nigh, Jessica Shenoi, Olivia Walseth

Thomas A. Edison High School: Roy Baker

Holland Hall School: Michael Barton, Philip Gamble, Sarah Keglovits, Nicholas Weaver, Yanjia Zhou

Homeschool: Ellis Bender, Amanda Brown

Bishop Kelley High School: Aaron Alonso, Marie Anderson, Audra Brulc, Emma Copp, Stephen Duke, James Hillenbrand, Kate Kientz, Matthew Marra, Autumn McBride, Madison Moseley, Kelsey Ritchie, James Snapp, Gabrielle Steinl, William Warner

Metro Christian Academy: Mitchell Carson, Kelsey McKee, Ryan Shoemaker

Regent Preparatory School: Selby Perkins, Anna Sahlstrom

Union High School: Jeffrey Bogard, Alexander Fleetwood, Mitchell Gordon, Stephanie Hayes, Rachel Nichols, Megan Starkweather, Claire Thompson, Jeffrey Wilson

Victory Christian School: Ashlyn Dillon, Luke Kittinger, Garrett Lyons, Nicholas Taylor

Booker T. Washington High School: Lethen Hana, Samuel Madaj, Jack Schaefer, Grant Spurling, Rachel Stromberg

Warner

Warner High School: William Gardner

Washington

Washington High School: Raychel Kozik

Yukon

Southwest Covenant School: Seth Brown, James Burton, Trevor Carmack, Christian Hagen, Garrett Lessman

Yukon High School: Matthew Canales, Beverly Case and Jennifer Salvo



Trending Now


AROUND THE WEB

  1. 1
    10 Most Popular Wedding 'First Dance' Songs
  2. 2
    Psychologists Studied the Most Uptight States in America, and Found a Striking Pattern
  3. 3
    Facebook Post Saves Drowning Teen
  4. 4
    Saturday's front page of the New York Times sports section is simple: LeBron James and transactions
  5. 5
    The 19th-century health scare that told women to worry about "bicycle face"
+ show more