Share “Saturday, Jan. 21: High school scoreboard”

Saturday, Jan. 21: High school scoreboard

Oklahoman Modified: January 22, 2012 at 12:07 am •  Published: January 22, 2012
Advertisement
BASKETBALL

Saturday’s Results

Boys

Dallas St. Mark’s 64, Casady 34

Girls

Casady 34, Dallas Hockaday 32

Tournaments

Friday’s Games

Altus Shortgrass Invitational

Lawton Ike 52, Houston HCYA 46, champ.

Duncan 66, Lawton Mac 52, 3rd

Dallas HSAA 62, Centennial 46, cons.

Chickasha 66, Altus 34, 7th

Bartlesville Invitational

Bartlesville 41, McGuinness 27, champ.

Bixby 57, Del City 52, 3rd

Ardmore 46, Putnam West 44, cons.

Broken Arrow 64, Hugo 46, 7th

Bi-County Tournament

At Elk City

Cheyenne 67, Arnett 62, champ.

Merritt 72, Hammon 60, 3rd

Erick 65, Union City 46, cons.

Duke 42, Canton 40, 7th

Hammon 38, Erick 36, OT, champ. (girls)

Merritt 52, Cheyenne 38, 3rd (girls)

Arnett 54, Canton 53, cons. (girls)

Duke 40, Union City 28, 7th (girls)

Bowlegs Invitational

Wewoka 64, Crooked Oak 54, champ.

Luther 59, Butner 47, 3rd

Bowlegs 54, Maud 35, cons.

Wewoka 71, Sasakwa 55, champ. (girls)

Crooked Oak 32, Luther 29, 3rd (girls)

Bowlegs 47, Wanette 33, cons. (girls)

Bruce Gray Invitational

At Deer Creek

Edmond Memorial 47, Putnam North 38, champ.

Deer Creek 48, Mustang 42, 3rd

Enid 62, Star Spencer 58, cons.

Western Heights 65, Oklahoma Christian 42, 7th

Deer Creek 64, Putnam North 48, champ. (girls)

McGuinness 47, Oklahoma Christian 42, 3rd (girls)

Enid 48, Western Heights 37, cons (girls).

Putnam West 49, Star Spencer 23, 7th (girls)

Bryan County Tournament

At Southeastern St.

Caddo 67, Calera 45, champ.

Boswell vs. Colbert, 3rd

Rock Creek vs. Silo, cons.

Colbert vs. Silo, champ. (girls)

Calera vs. Caddo, 3rd (girls)

Rock Creek vs. Achille, cons. (girls)

Buckle of the Wheatbelt

At Kingfisher

Bethany 64, Piedmont 59, champ.

Okarche 57, Kingfisher 50, 3rd

Clinton 47, Heritage Hall 44, cons.

Chisholm 63, Bethany JV 48, 7th

Okarche 42, Piedmont 41, champ. (girls)

Heritage Hall 58, Kingfisher 37, 3rd (girls)

Bethany 46, Chickasha 24, cons. (girls)

Clinton 64, Chisholm 55, 7th (girls)

Buffalo Invitational

Fort Supply 49, Laverne 48, champ.

Fargo 39, Beaver 35, 3rd

Shattuck 43, Buffalo 28, cons.

Forgan JV 39, Gage 38, 7th

Shattuck 44, Forgan 41, champ. (girls)

Buffalo 51, Laverne 47, 3rd (girls)

Beaver 39, Fort Supply 32, cons. (girls)

Gage 63, Fargo 54, 7th (girls)

Caddo County Tournament

At Anadarko

Carnegie 61, Fort Cobb-Broxton 37, champ.

Cyril 58, Hinton 47, 3rd

Binger-Oney 46, Lookeba-Sickles 36, cons.

Gracemont 49, Mt. View-Gotebo 46, 7th

Fort Cobb-Broxton 68, Carnegie 54, champ. (girls)

Hinton vs. Lookeba, 3rd (girls)

Binger-Oney 48, Apache 39, cons. (girls)

Gracemont 38, Mt. View-Gotebo 33, 7th (girls)

Caney Valley Tournament

Caney Valley 64, Porter 50, champ.

Oklahoma Union 62, Chelsea 49, 3rd

Chelsea 48, Oklahoma Union 46, champ. (girls)

Caney Valley 42, Nowata 23, 3rd (girls)

Carl Albert Titan Classic

Carl Albert 55, Tulsa Central 39, champ.

God’s Academy 78, McAlester 68, 3rd

Lawton 62, OKC Storm 57, cons.

Millwood 46, Windsor Hills 42, OT, 7th

Carl Albert 47, Millwood 35, champ. (girls)

Mustang 53, Del City 42, 3rd (girls)

Edmond North 34, Putnam City 28, cons. (girls)

OKC Storm 50, Douglass 43, 7th (girls)

Cherokee Strip Tournament

At Enid

Burlington 54, Lomega 43, champ.

DC-Lamont 37, Medford 34, 3rd

Timberlake 59, Cherokee 31, cons.

Ringwood 44, Kremlin 27, 7th

Lomega 45, Timberlake 38, champ. (girls)

Cherokee 36, DC-Lamont 21, 3rd (girls)

Burlington 66, Ringwood 38, cons. (girls)

Medford 44, Kremlin 32, 7th (girls)

Comanche County Tournament

At Lawton Coliseum

Elgin 69, Cache 60, champ.

Sterling 44, Walters 41, 3rd

Indiahoma 46, Chattanooga 28, cons.

Elgin 46, Chattanooga 36, champ. (girls)

Sterling 35, Cache 23, 3rd (girls)

Walters 65, Indiahoma 56, cons. (girls)

County Line Invitational

At Cashion

Watonga 48, Morrison 41, champ.

Community 63, Harding Prep 57, 3rd

Crescent 51, Coyle 50, cons.

Harding Arts 52, Cashion 45, 7th

Cashion 54, Community 30, champ. (girls)

Morrison 48, Watonga 43, 3rd (girls)

Coyle 41, Crescent 28, cons. (girls)

Harding Prep 58, Harding Arts 38, 7th (girls)

Dave Calvert Invitational

At Kiefer

Ketchum 42, Kiefer 31, champ.

Ripley 45, Drumright 38, 3rd

Hulbert 71, Oaks 63, OT, cons.

Ripley 45, Oaks 30, champ. (girls)

Hulbert 54, Ketchum 49, 3rd (girls)

Kiefer 50, Drumright 26, cons. (girls)

Glencoe Invitational

Glencoe 80, Yale 62, champ.

Woodland 65, SW Covenant 52, 3rd

Olive 62, Dove Science 50, cons.

Glencoe JV 42, Hominy 32, 7th

Yale 50, Olive 45, champ. (girls)

Hominy 37, Glencoe JV 18, 3rd (girls)

SW Covenant 51, Woodland 38, cons. (girls)

Yale JV 50, Dove Science 27, 7th (girls)

Grady County Tournament

At USAO (Chickasha)

Amber vs. Minco, champ.

Verden vs. OCA, 3rd

Dibble vs. Rush Springs, cons.

Amber-Pocasset vs. Verden, champ. (girls)

Okla. Christian Aca. vs. Dibble, 3rd (girls)

Minco 56, Alex 48, cons. (girls)

Healdton Bulldog Bash

Davis 58, Fox 48, champ.

Wilson vs. Wynnewood, 3rd

Ringling vs. Thackerville, cons.

Turner 46, Davis 42, champ. (girls)

Wynnewood vs. Healdton, 3rd (girls)

Ringling vs. Fox, cons. (girls)

Heart of Oklahoma

At Purcell

Anadarko 47, St. Mary 34, champ.

Byng 39, Purcell 28, 3rd

Tuttle 46, Lone Grove 43, cons.

Anadarko 61, Sulphur 42, champ. (girls)

Byng 51, St. Mary 42, 3rd (girls)

Bridge Creek 32, Tuttle 21, cons. (girls)

John Nobles Tournament

At Moore

Moore 45, Northeast 38, champ.

Save Our Youth 43, Southmoore 31, 3rd

Lighthouse 77, Young Minds 70, cons.

Continue reading this story on the...